10 Kvě

Jiří Ježek vyhrál Světový pohár v Manchesteru

V jednom z nejlepších časů všech dob – 4:48:642, vyhrál Jiří Ježek stíhací závod na 4 km v Manchesteru a potvrdil tak svou letošní mimořádnou formu.

Světový pohár v Manchesteru se odlišuje o běžných cyklistických závodů tím, že se zde slučují jednotlivé kategorie handicapů do pouhých dvou závodních kategorií. O přední umístění tak vlastně bojují pouze ti nejlepší cyklisté z celého světa, víceméně bez rozdílu handicapů. Tím větší váhu a význam má úspěch Jirky Ježka ve stíhacím závodě jednotlivců.
Při finálové jízdě stíhacího závodu s mistrem světa a paralympijským medailistou kategorie LC1 Wolfgangem Sacherem si Jirka krátce po startu vytvořil přibližně 4 sekundový náskok, který pak udržel až do cíle.
„Byl to docela těžký den. Ranní kvalifikace stíhačky na 4km, po poledni finále závodu na 1km s pevným startem a 35 minut poté mě čekalo finále stíhačky. Ale díky skvělé jarní přípravě se mi i po takto náročném programu jelo skvěle a výsledný čas je pro mě zlepšením osobního rekordu téměř o 4 sekundy! Vlastně i v závodě na 1km jsem si udělal nový osobní rekord. Světový pohár v Manchesteru byl pro nás důležitým testem speciální tréninkové přípravy, kterou bychom chtěli zopakovat před Pekingem. Myslím, že test to byl úspěšný :-)!“ komentoval svůj výkon Jirka.
Další medaili vybojoval pro Českou republiku Jiří Bouška, který v „malém“ finále stíhacího závodu na 3 km porazil francouzského mistra světa a paralympijského medailistu Alcaina.
Neztratili se ani další naši cyklisté, Radim Pavlík a junior Tomáš Kvasnička, kteří si vytvořili osobní rekordy ve všech disciplínách ve kterých startovali a těmito časy zároveň vytvořili i nové rekordy České republiky pro kategorie LC1 a CP3 (viz. výsledková listina).
Druhý den byl pro naše cyklisty neméně významný. Do závodu týmového sprintu nastupovali v pozici třetího týmu světa a měli možnost porovnat svou současnou výkonnost v absolutní světové konkurenci.
Tomáš Kvasnička, Jiří Ježek a Jiří Bouška ukázali svou sílu již v kvalifikační rozjížďce, kdy časem 53:342 překonali český rekord z minulého roku v Bordeaux. Tento čas jim stačil „pouze na malé finále“ a tedy boj o bronzovou medaili. Do závodu o zlatou medaili nastoupili Angličané, kteří již v rozjížďce překonali světový rekord a Čína.
V boji o bronz bylo naším soupeřem Německo, mistři světa z Aigle 2006. České trio ve vynikajícím závodě nedalo Němcům žádnou šanci a od prvních metrů se ujalo vedení, které postupně zvyšovalo až do cíle. Výsledný čas 52:911 je dalším vylepšením českého rekordu a zároveň jsme teprve třetí zemí světa, které se podařili překonat hranici 53 sekund.
Ve finálové jízdě Anglie porazila Čínu, když domácí tým opět překonal čas světového rekordu.
„Potvrdili jsme naší světovou pozici v team sprintu. S časem jsem celkem spokojený i když možnosti tohoto tria jsou ještě mnohem větší. Máme rezervy o kterých dobře víme, máme dost času na jejich odstranění a věřím, že se nám je do závodu v Pekingu podaří eliminovat. Vše je založené na perfektním startu Toma, těžíme z nejsilnějšího současného „motoru“ světa v podání Jirky Ježka, který prakticky celé druhé kolo ještě rychlost navyšuje a vytváří tak co nejrychlejší pozici pro Jirku Boušku, který má za úkol tuto rychlost udržet.“ upřesňuje výkon svých svěřenců reprezentační trenér Viktor Zapletal.